
Projekt pt.: „Prace konserwatorskie i restauratorskie przy obiekcie dziedzictwa kulturowego - kaplicy Matki Bożej Studzieniczańskiej k/ Augustowa wraz z zagospodarowaniem terenu wokół kaplicy” zrealizowany w ramach wsparcia finansowego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, osi priorytetowej VIII: INFRASTRUKTURA DLA USŁUG UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ, Działanie: 8.3. Ochrona dziedzictwa kulturowego, priorytet inwestycyjny 6.3. Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego nr projektu RPO.08.03.00-20-0018/16. Głównym celem Projektu były prace konserwatorskie i restauratorskie zabytkowej nieruchomości należącej do Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Studzienicznej koło Augustowa w woj. podlaskim.
Projektem objęta została kaplica pw. Matki Bożej - murowana wraz z przyległym terenem ograniczonym od wschodu drogą wiejską a z pozostałych stron brzegami Jeziora Studzienicznej wpisana do Rejestru Zabytków pod nr rej. 77 z dn. 15.03.1980 r. Zakres prac przeprowadzonych w Projekcie obejmowały zadania: 1. Wykonanie izolacji poziomej 2. Remont elewacji 3. Niwelacja terenu i ułożenie folii z zasypką 4. Obłożenie cokołu płytami piaskowca 5. Przegląd i naprawa pokrycia, rur spustowych i wymiana obróbek blacharskich 6. Impregnacja ognio- i biochronna więźby dachowej 7. Wymiana stolarki okiennej 8. Przystosowanie kaplicy dla osób niepełnosprawnych 9. Wykonanie instalacji alarmowej przeciwpożarowej 10. Tyflograficzny plan obiektu 11. System zwiedzania i oprowadzania wycieczek z automatycznym audio przewodnikiem 12. Wirtualny spacer
W Projekcie wystąpiły wskaźniki: Produktu: liczba zabytków nieruchomych objętych wsparciem: 1. Rezultatu: liczba osób korzystających z obiektów zasobów kultury objętych wsparciem: 74 744 w roku 2018. Grupy docelowe, to turyści z kraju i zagranicy. Szacuje się, że generalnie 70% przychodów przemysłu turystycznego na świecie pochodzi z turystyki kulturowej. Turyści chcą uczestniczyć w poznawaniu obiektów dziedzictwa kulturowego czy w uroczystościach religijnych. Odrestaurowany zabytek stanowi wytworzony produkt dzięki otrzymanemu wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Potrzeba realizacji niniejszego projektu wynikała ze złego stanu zabytku. Opis: Kaplica pw. Matki Bożej - murowana wraz z przyległym terenem ograniczonym od wschodu drogą wiejską a z pozostałych stron brzegami Jeziora Studzienicznej została wpisana do Rejestru Zabytków pod nr rej. 77 z dn. 15.03.1980 r. Kaplica znajduje się na terenie półwyspu w zachodniej części jeziora Studzienicznej. W tym miejscu, ale na wyspie powstał około 1728 roku ośrodek kulturowy. W 1872 roku staraniem wiernych powstała na wyspie obecna kaplica murowana nieznanego autorstwa. Po wojnie wąski przesmyk oddzielający wyspę od stałego lądu zasypano ziemią tworząc niepodzielny obszarowo, sztucznie utworzony półwysep. Kaplica stoi na lekkim wzniesieniu, na terenie otwartym. Zieleń wysoka znajduje się przy linii brzegowej, w odległości średnio 15-20 m od ścian kaplicy. W sąsiedztwie znajduje się zadaszona studnia. Droga prowadząca od kościoła przy froncie kaplicy jest utwardzona kostką granitową szarą i we fragmentach polbrukiem. Z pozostałych stron kaplicę otacza płaszczyzna trawiasta. Kaplica stoi na dębowych palach i fundamencie kamiennym. Ściany kaplicy ceramiczne z cegły, tynkowane obustronnie, pokryte dachem wielospadowym krytym blachą miedzianą. W każdej ze ścian duże okna wielokwaterkowe, drewniane. Kaplica o rzucie ośmiobocznym, ale dość znacznej wysokości do 10 m, jest przestrzenną dominantą widoczną od strony jeziora i lądu. Dane techniczne kaplicy: - Powierzchnia użytkowa - 61.70m2 - Powierzchnia zabudowy - 87.50m2 - Kubatura - 1050.00M3 Stan techniczny kaplicy: W ramach projektu zrealizowano zadania zwiększające dostępność obiektów zabytkowych osobom niepełnosprawnym. Poza wykonaniem podjazdu dla osób z niepełnosprawnością ruchową, poruszających się na wózkach inwalidzkich, udostępniono obiekty osobom niewidomym, przez umieszczenie tj.: tyflograficzny plan obiektu (tablica dla osób niewidomych). Zakupiono system do audiodeskrypcji z opcją systemu mobilnego do audiodeskrypcji w terenie, który ułatwia dostęp do zabytków turystom zagranicznym oraz umieszczony na stronie internetowej parafii tzw. wirtualny spacer.
Koszt całej inwestycji, to 706 368,53 zł. Uzyskane wsparcie w kwocie 494 738,81 zł pozyskane zostało ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, co zdecydowanie pomogło przywrócić dawną świetność zabytkowego obiektu. Inwestycja przewidziana w niniejszym projekcie objęła prace konserwatorskie i restauratorskie zabytku w powiązaniu z ochroną zabytkowego krajobrazu kulturowego, dbałością o porządkowanie i kształtowanie detalu architektonicznego, ochroną tożsamości kulturowej regionu, jego wielokulturowości. Projekt stwarza również warunki do dialogu międzykulturowego, wspieranie inicjatyw mniejszości narodowych, etnicznych i wyznaniowych. W tym obszarze zwraca się uwagę na znaczenie wkładu różnych kultur oraz przejawów różnorodności narodowej, etnicznej, wyznaniowej w dziedzictwo i sposób życia w województwie podlaskim, czego wyrazem jest przedsięwzięcie związane z dziedzictwem kulturowym. Projekt realizuje cel wzrostu bezpieczeństwa poprzez zabezpieczenie obiektu (kaplicy) i wykonanie instalacji alarmowej przeciwpożarowej (bez funkcji gaszenia pożaru). Jest to bardzo istotny czynnik, zmniejszający ryzyko pożaru zabytkowego obiektu. Ponadto realizacja projektu przyczynia się do zniwelowania nierówności społecznych w dostępie do obiektów zabytkowych ze względu na niepełnosprawność. Projekt szeroko podchodzi do niepełnosprawności, uwzględniając potrzeby nie tylko osób niepełnosprawnych ruchowo (dobudowanie podjazdu), ale też niewidomych (tyflograficzny plan obiektu i system do audiodeskrypcji z opcją systemu mobilnego do audiodeskrypcji w terenie). Zwiększono dostępność zabytków dla turystów zagranicznych dzięki systemowi zwiedzania i oprowadzania wycieczek z automatycznym audioprzewodnikiem co przyczyni się do zwiększenia i zróżnicowania oferty kulturowej. Dziedzictwo kulturowe należące do Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Matki Bożej Studzieniczańskiej jest zasobem, które jest wykorzystywane nie tylko dla obecnego, ale też przyszłego rozwoju kraju. Realizacja tych zadań przyczynia się do wzrostu udziału mieszkańców regionu w kulturze w celu budowy kapitału społecznego województwa podlaskiego, a także, pośrednio, pełnić będzie rolę generatora biznesu dla osób i firm zajmujących się świadczeniem usług związanych z turystyką (np. gastronomia, noclegi).
|